Roton sült hal:
Hozzávalók 8 személyre:
Elkészítés:
A (frissen kihorgászott) halakat (keszeg, balin, ponty, csuka), megtisztítjuk, megmossuk, fejétől kettéhasítjuk. Bedörzsöljük sóval, borssal, bekenjük olajjal, és kb. 30 percig állni hagyjuk.
Tüzet rakunk, és megvárjuk, amíg parázslik. Rostot fektetünk fölé, és megkenjük kevés olajjal. A rostra rakjuk a fél halakat, hosszú nyelű, erre a célra alkalmas villával többször megemelgetjük, hogy ne ragadjanak le. Ha nehezen sülnének, a rostélyt közelebb tesszük a parázshoz. A halak mindkét oldalát kb. 10-10 perc alatt piros, ropogósra sütjük. Félidőben, néhány csepp olajjal megcsepegtetjük, de óvatosan, nehogy a parázsba cseppenő olaj lángra lobbanjon. Kenyérrel, savanyúsággal tálaljuk.
Pontypörkölt galuskával:
galuskához:
A halat megtisztítjuk, fejét, farkát, uszonyait eltávolítjuk, szeletekre vágjuk. A megtisztított hagymát apróra vágjuk, a zsíron megfonnyasztjuk, megszórjuk pirospaprikával, azzal is átmelegítjük. Beletesszük a halszeleteket, sóval, borssal, megtisztított, apróra vágott fokhagymával ízesítjük, felöntjük a borral. Lassú tűzön tíz-tizenöt percig a lábosban rázogatva főzzük. Keverni nem szabad. Közben a galuska hozzávalóit jól összedolgozzuk, és a galuskatésztát egy centi vastagságúra nyújtjuk a liszttel behintett nyeles vágódeszkán, késsel két centi hosszú és egy centi széles darabokban szaggatjuk bele forrásban lévő sós vízbe. Amikor kifőtt, forrón tálaljuk a halszeletek mellé.
Tiszai halászlé:
Elkészítés:
A halféléket (ha nem konyhakész, hanem élő halat vásárolunk) megtisztítjuk, a pikkelyeket lekaparjuk, a zsigereiket, belsőségeiket kiemeljük a hasüregükből, kívül-belül alaposan megmossuk. A halvért felfogjuk, az esetleges haltejet és ikrát félretesszük. A ponty fejét és farkát leválasztjuk, a törzset felszeleteljük. A hagymát megtisztítjuk, és finomra vágjuk. A paradicsomot és a zöldpaprikát megmossuk.
Az apróhalakat, a ponty fejét és farkát nagyobb lábasba tesszük, hozzáadjuk a hagymát, a felfogott halvért, majd felöntjük annyi hideg vízzel, hogy a halakat éppen csak ellepje, és kb. egy órán át lassú forralással főzzük-pépesítjük. A paradicsomot meghámozzuk és felaprózzuk. A halszeleteket kissé besózzuk, felhasználásig hidegen tartjuk. Sűrű szövésű szitán átszűrjük a hallét, majd felöntjük 1 l hideg vízzel, és felforraljuk. Hozzáadjuk a pirospaprikát, a paradicsomot, ízlés szerint eltördelt cseresznyepaprikát, végül a halszeleteket, az ikrát és/vagy a haltejet, és fedő alatt, mérsékelt tűzön 10-15 percig – puhulásig – főzzük. Kavargatni nem szabad, mert a halhús törékeny, csak az edényt rázogassuk! A kész levest lehetőleg a főzőedényben tálaljuk, vagy nagyon óvatosan levesestálba szedjük, nehogy összetörjön a halhús. A csípős-hegyes zöldpaprikát felkarikázzuk, és külön tálkában kínáljuk.
Dunai halászlé:
Fontos az előkészítés, a főzés már gyorsan megy. A pontyot tisztítás után be kell irdalni, ezután két ujjnyi vastag szeletekre vágni. Két órára hagyd állni hideg helyen besózva. A hagymát nagyon apróra kell fevágni (nem reszelni). Rétegesen rakd le a bográcsba vagy a fazékba, és annyi vízzel öntsd fel, amennyi jól ellepi. Sózd meg, és erős lángon forrald fel. A paprika felét amikor felforrt, a másik felét közvetlenül az elkészülte után tedd bele. 25 perc alatt nagyon erős lángon főzve készen is van. Csak akkor lesz finom, ha főzés közben majdnem kiugrik a bográcsból.
Tejfölös Kárász:
Elkészítés:
A halakat megtisztítjuk, kibelezzük, s miután kiszedtük a kopoltyúkat is, megmossuk, megtörölgetjük, mindét oldalon beirdaljuk. Megsózzuk-borsozzuk, lisztben megforgatjuk, olajban kisütjük, s kivajazott jénai tálba tesszük. Hasábburgonyát sütünk, ezzel körberakjuk. Az egészet leöntjük tejföllel, megszórjuk zsemlemorzsával, meglocsoljuk olvasztott vajjal, és sütőben átsütjük
Szegedi halászlé:
A szegedi halászlé az alaplé elkészítésével kezdődik. Első lépésként a finomravágot vöröshagymát 2 evökanál zsíron megpuhitjuk. Miután üvegesre pároltuk a hagymát, hozzáadjuk a hal csontjait, a fejet, a farkat, az uszonyokat és a kisebb halakat, belerakjuk a zöldpaprikát, a paradicsomot, rászorjuk a pirospaprikát, sót majd összefözzük. Amint rotyogni kezd, hideg vizzel felöntjük és 45 percig egyenletes tüznél föni hagyjuk. Amikor felfort a lé, az egészet áttörjük, szitán átt paszirozzuk. Már is elkészült a sűrű, tartalmas hal-alaplé!
Elövesszük a sózótt, elöre bevagdalt nagyobb halszeleteket és hozzáadjuk az alapléhez. A halfilét mélyen, egésszen a börig vágjuk be, hogy a szálkák könyebben fogyaszthatók legyenek. Felhígítjuk a lét annyira, hogy a halszeleteket teljesen ellepje. Lassú tűzön további 30 percig főzzük, ügyelve arra, hogy közben nem kevergetjük a halat, csak a bográcsot forgatjuk! Mielőtt levennénk a tűzről, az ikrát és a tejet is belefőzzük a hallébe.
Levesünket forrón tálaljuk, a halhúst a lével együtt fogyasztjuk. Szegeden cseresznyepaprika is mindig kerül a tányérba. Egy pohárka száraz fehérbor, vagy rosé igazzán ünnepélyessé teheti lakománkat.
Jó étvágyat hozzá!